- Local time
- 8:00 PM
- User ID
- 624
- Joined
- Jan 20, 2016
- Messages
- 7,228
- Reaction score
- 37,685
- Location
- NE OK
![United-States Country flag](https://opeforum.com/data/files/flags/shiny/32/United-States.png)
2x125 lbs=250 lbsI just bought 2 fair lambs..
125 lbs per
$2.00 per pound
Processing was $120 each
Got about 75-80 lbs of boxed product..
Do the math on that one....
As far as hogs, we’ll be processing 2 this winter ourselves.
If I gotta pay the locker plant, there is zero reason to buy anything other than stuff from the store.
There is an imbalance in the industry right now.
Meat processors are not worth their money in current conditions.. meat factories are twice as efficient... and that’s too bad.
250lbs x $2.00 per pound=$500
500+240=$740
$740/80lbs=$9.25 per pound
Doesn't sound right if I know you, just sayin'... Or my math is wonky
Last edited: